RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
: Bahasa Malaysia
Kelas
: Tahun 1 Adil
Tarikh
: 14 April 2013
Masa
: 08.00-09.00
Pagi (Masa : 60 Minit)
Bidang Pelajaran/
: Keluarga
Tajuk
: Saudara-Mara Huda
FOKUS UTAMA :
STANDARD KANDUNGAN
:
1.2 Mendengar,
mengecam, dan menyebut bunyi bahasa,iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa
dan ayat dengan betul.
STANDARD
PEMBELAJARAN :
1.2.4 Mendengar, memahami, menyebut, dan mengeja
perkataan yang mengandungi suku kata terbuka dan tertutup dengan betul dan
tepat.
FOKUS SAMPINGAN
:
STANDARD KANDUNGAN
:
2.2 Membaca dan
memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang
betul.
STANDARD
PEMBELAJARAN :
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan yang
mengandungi dua atau tiga suku kata,diftong, vokal berganding, digraf dan
konsonan bergabung dengan sebutan yang betul.
OBJEKTIF : (Pd akhir p/p murid-murid dapat )
1. Memahami
dan menyebut perkataan yang mengandungi suku kata terbuka.
2. Memahami
perkataan yang mengandungi dua atau tiga suku kata, diftong, vokal
berganding,digraph dan konsonan bergabung.
Hasil
Pembelajaran
: Di akhir sesi pembelajaran ini, murid-murid dapat:
A:
Menguasai isi kandungan pelajaran
* Mendengar,
mengecam, dan menyebut bunyi bahasa,iaitu abjad, suku kata,
perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
* Membaca dan
memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber
dengan
sebutan yang betul.
B: Membina kemahiran saintifik dan
kemahiran berfikir
·
Mengelaskan perkataan mengikut maksudnya
·
Berkomunikasi
·
Mengguna dan mengendalikan bahan dengan betul
·
Membandingkan dan Membezakan
C: Mengamalkan sikap saintifik
dan nilai murni
Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam keluarga.
Mensyukuri nikmat dan hubungan kekeluargaan yang dikurniakan Tuhan.
Konsep/prinsip/hukum/teori:
Mempelajari tentang suku kata terbuka dan tertutup
a. Mengaplikasi pengetahuan
tentang perkataan
b. Mengenalpasti perkataan
berdasarkan gambar.
c. Mengenalpasti ayat mudah
berdasarkan gambar.
Bahan,peralatan,sumber:
Bahan maujud, lampiran, lembaran kerja, Slaid powerpoint
Langkah berjaga-jaga:
Sentiasa memastikan setiap bahan dan aktiviti dijalankan di bawah
pengawasan yang menjamin keselamatan proses pengajaran &
pembelajaran.
Pengetahuan sedia ada:
Murid mempunyai;
Pengetahuan tentang keluarga terdekat
Pengetahuan tentang gelaran saudara-mara
Aktiviti Pengajaran
|
Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
||
Fasa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|
Permulaan/
Mencungkil
idea
(10
Minit)
|
Pengetahuan tentang keluarga
-Saudara-mara yang dikenali.
|
(1)Guru bertanya kepada murid
-
Contoh soalan:
Siapakah
saudara-mara yang kamu tahu?
(2)Guru
membimbing murid membaca perkataan dengan betul
- Nyatakan
gelaran yang saya lekatkan pada papan tulis ini ?
|
- Murid
menjawab soalan
Cth
:datuk,nenek,pak cik,mak cik,sepupu
Jawapan murid :
Cth Jawapan murid:
Datuk,
nenek, pak cik,mak cik,sepupu
|
Strategi
/teknik:Penyoalan seluruh kelas
KBBT: Meramal,berfikir
Sumber
pengajaran:
Kad
perkataan,carta,kad gambar
|
Penstukturan
idea/semula
(20
minit)
|
Perkataan yang mengandungi suku
kata terbuka dan tertutup yang berkaitan dengan tajuk.
Tajuk : Saudara-mara Huda.
|
Guru mengajukan persoalan;
- Contoh soalan:
Berdasarkan pemerhatian kamu, nyatakan keluarga yang dilihat.
Perkaitan hubungan.
- Guru menyoal murid:
Yang manakah perkataan suku kata terbuka dan tertutup?
- Guru mempamerkan slaid powerpoint dan membimbing murid
meneka,menyebut dan mengeja perkataan.
|
-Murid melihat gambar dan menyebut apa yang dilihat.
Jawapan
murid :
Cth:
Nenek,
datuk,pakcik,mak cik,sepupu
Menyatakan
warna objek.
Jawapan murid:
Cth :
Suku kata terbuka –
Sepupu
Suku kata tertutup-
Datuk ,nenek,mak cik,pak cik
-
Murid menyebut dan mengeja.
|
Strategi/Teknik:
Pemerhatian
Sumber
pengajaran:
Slaid Powerpoint (Lampiran 1).
Sikap saintifik dan nilai murni:
Minat dan bersifat ingin tahu tentang saudara-mara dan perkataan.
|
Aplikasi
Idea
(20
Minit)
|
Membina ayat mudah berdasarkan
gambar.
|
- Murid dan guru bersoaljawab tentang gambar.
-
Guru mengedarkan lembaran kerja dan membimbing
murid.
|
- Murid menyatakan ayat mudah berdasarkan pengetahuan yang ada
perkaitan dengan gambar.
Jawapan
murid :
(1)Datuk
sedang membaca buku cerita untuk kami.
(2)Saya
dan sepupu saya sedang melihat album keluarga.
-
Murid menjawab lembaran kerja
Contoh
latihan:
(1)Berdasarkan
gambar ,susun huruf dan tulis.
(2)Membuat
ayat mudah .
|
Strategi/Teknik :
KBBT -
Mengelas,
Soal jawab dan perbincangan.
Sumber pengajaran:
Lembaran kerja
Sikap
saintifik dan nilai murni:
Mensyukuri nikmat dan hubungan kekeluargaan yang dikurniakan Tuhan.
|
Refleksi/Penutup
(10
Minit)
|
Kepentingan warna dalam Kehidupan
Pemerhatian melalui gambar, TMK, penulisan atau lisan.
|
-
Guru menyuruh murid menyatakan kepentingan hubungan kekeluargaan.
-
Guru menayangkan slaid powerpoint dan meminta murid menyatakan keadaan
dalam gambar dan menyatakan semula perkataan / gelaran yang dipelajari.
|
- Murid menyatakan kepentingan keluarga dalam kehidupan.
Contoh: Berkongsi kasih -sayang.
- Murid menyatakan perkataan dengan betul mengikut panduan guru.
|
Strategi:
Penyoalan seluruh kelas
KBBT:Membuat kesimpulan
Sumber pengajaran:
Lampiran 1,Slaid pp
|
Rancangan Pengajaran Harian
Bahasa Melayu Tahun 2
Tarikh : 1 April
2013 (Isnin)
Masa : 9.00 –
9.30 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : Tahun 2 Amanah
Bilangan Murid : 18 orang
Tajuk : Bahasa
Kita
Tema : Saya Anak Malaysia
FOKUS UTAMA
Standard Kandungan : 5.2 Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul.
Standard Pembelajaran : 2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bacaan.
FOKUS SAMPINGAN
Standard Kandungan : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada
pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran : 2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mempunyai
perkataan dengan betul.
OBJEKTIF : Pada akhir pembelajaran ini,
murid-murid akan dapat :
Sekurang-kurangnya
15 orang murid dapat menyebut dan membaca ayat pendek.
PENGETAHUAN
SEDIA ADA : Sudah kenal suku kata mudah
KEMAHIRAN BERFIKIR : Menjana idea. Menhubung kait
PENGISIAN KURIKULUM : i. Ilmu: Kajian Tempatan
ii. Nilai: Kerjasama, Hormat-menghormati
PENERAPAN NILAI : Rajin, Patriotik, Rasional,Kerjasama, Hormat
KBT : Kreativiti
dan Inovasi , Belajar Cara Belajar – bacaan intense
SISTEM BAHASA : Tatabahasa: Kata nama khas
BBM : Teks bacaan, kad gambar, lembaran
kerja
PENGGABUNGJALINAN : Interpersonal, Muzik, Intrapersonal
Aktiviti Pengajaran
|
Pembelajaran
|
|||
Langkah/Masa
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Catatan
|
Set
Induksi
(5
minit)
|
Nilai
Rasional
Kemahiran
berfikir:
Menghubung kait
Menjana idea
Kecerdasan
pelbagai:
Verballinguistik
(memberi
pendapat)
muzik
|
1. Guru
mamasang lagu Mari
membaca.
2. Guru menceritakan
faedah membaca kepada murid.
|
Murid dan guru
menyanyi bersama.
|
Bahan
bantu
Mengajar
Radio
CD lagu
|
2.
Perkem-
bangan
Langkah
1
(10
minit)
|
Kemahiran Bahasa kemahiran bertutur
kemahiran
mendengar
kemahiran
membaca
Teknik
bacaan
kuat
Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik
Kajian masa depan:
Meramal
kesudahan cerita
Nilai: kerjasama
|
Murid
secara individu
diminta
membaca kad
bacaan
tersebut di
hadapan
kelas.
perkataan
pada gambar pakaian yang sesuai.
|
Murid
mengikut guru mengeja suku kata pada kad bacaan.
|
Bahan
Bantuan:
Kad
bacaan suku kata
|
Langkah
2
(5
minit)
|
Kemahiran Bahasa
kemahiran
mendengar
kemahiran bertutur
kemahiran
membaca
Nilai :
Tolong menolong
|
1. Setelah murid dapat mengeja
suku kata
tersebut,
guru
memberikan
kad bacaan
yang
mengandungi suku
kata baru kepada murid.
|
1. Murid
diminta membaca
kad
suku kata tersebut
secara
senyap selama
beberapa
minit.
2. Seorang demi seorang
murid
akan bangun
membaca
kad bacaan
masing-masing
secara
kuat.
|
BBM:
Kad
bacaan suku kata
Bu Ku
Ka Ki
Ku Ku
La Lu
Ci Ku
|
Langkah
3
(5
minit)
|
Kontekstual
mengaitkan dengan
kehidupan dan amalan
harian
Kecerdasan Pelbagai :
intrapersonal
|
Berdasarkan kad bacaan
tersebut murid diminta membina satu perkatan baru dari kad suku kata
tersebut.
|
Siapa paling banyak
dapat membina perkataan
dari kad bacaan tersebut
akan diberi hadiah.
|
|
Penutup
(5
minit)
|
Kecerdasan Pelbagai
Intrapersonal
muzik
Strategi:
Konseptual
Nilai:
Kerjasama
|
Guru merumuskan isi
pelajaran dengan
mengaitkan kepentingan
membaca dalam
kehidupan.
|
1. Murid diminta
sentiasa
belajar untuk membaca.
2. Murid sekali lagi
menyanyikan lagu “Mari
membaca” bersama guru.
|
·
Kognitif
· Sosioemosi
|
Assalamualaikum, maklumat yang berfaedah kepada kita semua pendidik.
ReplyDeleteTerima kasih.
Walaikumsalam, terima kasih atas komen cikgu.
ReplyDelete